« بازگشت به لیست اخبار | یکشنبه 4 شهریور 1397 در ساعت 4 : 45 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )
انواع خط در خوشنویسی

آشنایی با انواع خطوط در خوشنویسی

خطوط اسلامی معروف و متداول در عصر حاضر چهار نوع است:

- نستعلیق
- شکسته نستعلیق
- ثلث
- نسخ

 

خط نستعلیق چیست؟

این خط زیبا محصول ذوق سرشار هنرمندان ایرانی است که از دو خط نسخ و تعلیق پدید آمد و در قرون متمادی راه کمال پیمود تا اینکه در نیمه دوم قرن هشتم هجری میرعلی تبریزی اصول و قواعدی را برای آن وضع نمود و میرعماد حسنی در قرن دهم آنرا کمال بخشید و میرزا محمدرضا کلهر در قرن سیزدهم سبکی جدید را در این خط بنا نهاد که تا امروز پویا و بالنده است. از اساتید برجسته معاصر در خط نستعلیق استاد غلامحسین امیرخانی، دکتر جواد بختیاری و استاد کرمعلی شیرازی و … را میتوان نام برد.امروزه به دلیل استفده از ابزار پیشرفته و خواست و نیاز جامعه سبکی از خط نستعلیق و شکسته نستعلیق ارائه میشود که به نقاشیخط مشهور و معروف است، این نمونه از خوشنویسی بسیار زیبا بوده و هر مخاطبی از هنرمندا و هنرشناس تا مخخاطب عام را به خود جذب کرده و شیفته می کند، استاد سجاد مهری مدیر مجموعه اموزش خط تحریری سایت خوش خطی یکی از نوآوران و اساتید نقاشیخط ایران می باشد که کارهای بسیار زیبا و چشم نوازی از ایشان ارائه شده است، جهت مشاهده نمونه آثار ایشان می توانید به سایت شخصی سجاد مهری مراجعه کنید و یا روی لینک زیر کلیک کنید. (سایت سجاد مهری)

خط نستعلیق را به خاطر ظرافت و زیبایی بسیار خاصش عروس خطوط اسلامی نامیده اند، این خط زیبا بیشترین کارایی را دارد و علاوه بر متون فارسی، متون عربی نیز با این خط تحریر میشود.خط شکسته نستعلیق چیست؟

از آنجایی که خط نستعلیق بای تحریر نامه ها و مکاتبات کند و مشکل بود، لذا در قرن یازدهم هجری خط شکسته نستعلیق به دست مرتضی قلیخان شاملو و به مقصود سرعت و سهولت در نویسندگی، از خط نستعلیق استخراج گردید و میرزا شفیعا، هراتی، آنرا استحکام بخشید و در قرن دوازدهم درویش عبدالمجید طالقانی آنرا کمال بخشید.متون فارسی و عربی با این خط نوشته میشود، قرائت این خط به خاطر پیچیدگی هایش برای عامه مردم سخت می باشد، لذا خط شکسته کامل امروزه صرفه هنری داشته و برای خواص استف از اساتید معاصر این خط استاد یدالله کابلی خواناری را میتوان نام برد.

 

خط ثلث چیست؟

خط ثلث در اواخر قرن سوم هجری بدست محمد ابن علی این مقله ابداع گردیده است و یاقوت مستعصمی در قرن هفتم و بالیسنغرمیرزا در قرن نهم آنرا کمال بخشیدندو این خط که آنرا ام الخطوط نامیده اند از انواع خط عربی است که عمدتا در کتیبه های مساجد و بناهای مذهبی و در کاشیکاری ها استفاده میشود. نوشتن متون فارسی با این خط زیبا است. از اساتید برجسته این خط در ایران و ترکیه در قرن های اخیر نام های بزرگی پدیدار گشته است، استاد سید محمد حسینی موحد قمی یکی از این بزرگان می باشد.

 

خط نسخ چیست؟

مبدع این خط محمد ابن علی ابن مقله ایرانی است در اواخر قرن سوم هجری و ابن بواب آنرا کمال بخشید و یاقوت مستعصمی در قرن هفتم بر زیبایی آن افزود و میرزا احمد نیریزی در قرن دوازدهم آنرا بغایت و کمال رساند. خط نسخ اختصاص به متون عربی دارد و کلاک الله مجید و ادعیه با این خط نوشته میشود. نوشتن متون فارسی با این خط چندان جالب نیست این خط بسیار روان و خوانا است و خط تایپی امروزی بر گرفته از این خط است. از اساتید معاصر این خط استاد عبئالصمد حاج صمدی است.

chat_bubble_outline ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
انواع خط در خوشنویسی

انواع خط در خوشنویسی

آشنایی با انواع خطوط در خوشنویسی خطوط اسلامی معروف و متداول در عصر حاضر چهار نوع است: - نستعلیق- شکسته نستعلیق- ثلث- نسخ   خط نستعلیق چیست؟ این خط زیبا محصول ذوق سرشار هنرمندان ایرانی است که ...

تعریف خوشنویسی | خوشنویسی چیست؟

تعریف خوشنویسی | خوشنویسی چیست؟

خوشنویسی یا خطاطی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است و فردی که این فرایند توسط او انجام می‌گیرد خوش نویس نام دارد، به‌خصوص زمانی که خوش نویسی حرفهٔ شخص باشد. گاهی درک خوشنویس ...

ابزارهای خوشنویسی

ابزارهای خوشنویسی

ابزارکار یک خوشنویس مبتدیوسایل و ابزار خوشنویسی در خلق یک اثر مطلوب بسیار موثرند. ابزار خوب مشوق هنرمند در ادامه کار و پیشرفت اوست. ابزار مهم و اصلی خوشنویسی عبارتند از: قلم‌نی نوع مرغوب آن از ن ...

expand_less